Статьи

Obliczanie kalkulatora objętości dziennika. Obliczanie kubatury kłody i ilości materiałów potrzebnych do budowy domu z bali

 1. Okrągły dziennik
 2. Metr sześcienny drewna
 3. Wzór obliczeniowy
 4. Zastanów się, jak obliczyć kubaturę kłody.
 5. W przeciwnym razie ta metoda obliczania objętości da nam niepoprawny wynik.
 6. Z barem lub deskami wszystko jest o wiele prostsze.
 7. Obliczanie według sześciennych
 8. Obliczanie według wzoru

Budując dom z zaokrąglonego dziennika, musisz poprawnie obliczyć ilość potrzebnych materiałów

Budowanie domu z okrągłego kształtu lub, jak się często nazywa, profilowanego dziennika, zawsze przyciągało uwagę. Przecież oprócz estetycznego wyglądu takie pomieszczenia mieszkalne mają naturalność, naturalność i solidność. Dlatego wielu przyszłych właścicieli domów preferuje ten materiał, pozostawiając bez odpowiedniej uwagi profilowany pręt lub domy z bali ręczne cięcie . Ale planując budowę w przyszłości, wielu nie wie, jak obliczyć wielkość dziennika i ile materiału jest konieczne do zakupu w domu. Spróbujmy dziś zrozumieć ten problem i rozwiązać główny problem wszystkich początkujących budowniczych.

Okrągły dziennik

Proces produkcji zaokrąglonej kłody zajmuje dużo czasu, ponieważ w celu uzyskania prawidłowego kształtu cylindrycznego, tartaki pracują przy użyciu specjalnych maszyn, które usuwają zewnętrzną warstwę drewna (biel lub pokorje), pozostawiając w końcu tylko rdzeń - najtrwalszą część pnia. To właśnie odróżnia profilowane drewno od drewna. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że w procesie przetwarzania przy użyciu precyzyjnych urządzeń, nigdy nie znajdziesz logu w kształcie stożka, co często zdarza się podczas ręcznego cięcia.

Kolejną zaletą mającą zaokrąglony log jest stopień kurczenia.

Jeśli przeciętnie dom kurczy się przez 3-4 lata i w tym czasie drzewo może stracić od 7 do 10% wysokości, wówczas profilowany dziennik może się skurczyć o nie więcej niż 3-5% w tym samym okresie.

Dzięki takim danym zaokrąglony dziennik zawsze miał przewagę nad konkurentami, dlatego wielu woli budowę drewniany dom z tego materiału. Jednak nadal, jak obliczyć kubaturę zaokrąglonego dziennika, jest głównym zadaniem, które postawiliśmy sobie dzisiaj.

Metr sześcienny drewna

Zanim zaczniesz obliczać kubaturę kłody, musisz wyjaśnić sobie, czym jest metr sześcienny drewna.

Rzeczywiście, wiele osób często nawet nie podejrzewa, że ​​uwolniony materiał budowlany, w szczególności zaokrąglony dziennik, jest obliczany w metrach sześciennych.

Metr sześcienny to jednostka objętości o długości krawędzi jednego metra. Mówiąc najprościej, długość, szerokość i wysokość dowolnego materiału (betonu, drewna, wody) wynosi jeden metr. Ta objętość nazywana jest metrem sześciennym materiału budowlanego. W naszym przypadku po wzniesieniu drewniany dom z profilowanego dziennika będziemy mówić tylko o metrze sześciennym zaokrąglonego dziennika.

Wzór obliczeniowy


Wzór obliczeniowy

Do budowy domu można kupić kłody o różnych średnicach

Zaokrąglone kłody mają różną średnicę. W każdym przypadku właściciel przyszłego domu drewnianego może zakupić zarówno cienkie kłody o średnicy 150-180 mm, jak i grube - 300-350 mm. Który materiał dać pierwszeństwo zależy od regionu zamieszkania. Jeśli temperatura powietrza w zimie w południowych regionach kraju nie spadnie poniżej -20 ° C, wówczas cienkie, profilowane kłody będą pasować do konstrukcji. W innych przypadkach, gdy temperatura może spaść poniżej -40 ° C, konieczne jest zakupienie grubszych materiałów, które pomogą utrzymać ciepło w domu. W zależności od średnicy i długości kłody zmieni się również wartość metra sześciennego. Jak obliczyć objętość dziennika w tym przypadku?

Na pomoc budowniczych może przyjść norma państwowa dla # 2728-75, która reguluje objętości drewna okrągłego, w zależności od długości i średnicy górnego końca. Stosując ten standard, gdzie podane są tabele z drewna okrągłego, można łatwo obliczyć objętość kłód potrzebnych do budowy. W przypadkach, gdy ten dokument nie jest dostępny, można użyć następującego wzoru obliczeniowego:

∏ * R² * H,

gdzie ∏ (Pi) wyraża stosunek obwodu koła do długości średnicy, R jest promieniem kłody, a H jest długością kłody. Zastępując długość (6 metrów) i średnicę (200 mm) kłody pod formułą, otrzymujemy następujący wynik:

3,14 * 0,1² * 3 = 0,188 m³.

Innymi słowy, wzór może być wyrażony w taki sposób, że w jednym zaokrąglonym logu jest 0,188 metrów sześciennych materiału budowlanego. Dzięki tej formule można łatwo obliczyć kubaturę dziennika, a mianowicie: 1 cu. metr / 0,188 = 5,3 logów. Nie jest to trudny sposób, aby łatwo obliczyć, ile profilowanych kłód jest niezbędnych do budowy drewnianego domu.

Pomiar ilości drewna i ilości wyprodukowanego drewna w naszym przypadku w metrach sześciennych. Ogólnie rzecz biorąc, obliczenia są przeprowadzane zgodnie ze standardowymi formułami geometrycznymi, ale mogą mieć pewne niuanse.

Zastanów się, jak obliczyć kubaturę kłody.

Z geometrycznego punktu widzenia kłoda jest walcem. W związku z tym objętość pojedynczego dziennika oblicza się za pomocą wzoru na objętość cylindra, to znaczy: liczba Pi jest mnożona przez kwadrat promienia i długość. Liczba Pi jest nam znana (3,1415 - dla tych, którzy zapomnieli), promień jest określany przez pomiar średnicy i dzielenie przez 2, podczas gdy długość jest uzyskiwana przez bezpośredni pomiar. Wszystkie zmierzone wartości są pobierane w metrach.

Aby obliczyć całkowitą objętość dzienników, należy pomnożyć uzyskaną wartość objętości dla jednego dziennika przez ich całkowitą liczbę. Jak widać, nie ma tu nic szczególnie trudnego, jeśli nie kilka „ale”:

 • Kłody powinny być mniej więcej w pobliżu idealnego cylindra;
 • Powinny mieć w przybliżeniu taki sam promień;
 • Muszą mieć tę samą długość;

W przeciwnym razie ta metoda obliczania objętości da nam niepoprawny wynik.

Dlatego sprawdzając zakupione kłody, zwróć uwagę na ich wzajemną korespondencję pod względem średnicy i długości.

Ta technika jest często używana do pomiaru objętości sortowanego drewna, jak również zaokrąglonych kłód. Te ostatnie zostały przetworzone przez fabrykę i mają takie same parametry promienia i długości, co sprawia, że ​​obliczanie objętości jest dość dokładne.

Przybliżona ilość niesortowanych dzienników będzie łatwiejsza do obliczenia „na oko” poprzez obliczenie objętości zwykłej kostki. Kłody są ułożone w stos, w którym mierzy się długość, wysokość i szerokość. Mnożąc te liczby, otrzymujesz objętość stosu. Dostosuj do pustych przestrzeni między kłódami i różnicę kłód o średnicy i długości (również „na oko”), a otrzymasz przybliżoną całkowitą objętość kłód.

Z barem lub deskami wszystko jest o wiele prostsze.

Ich objętość jest obliczana powyższą metodą, tylko w tym przypadku wyniki obliczeń będą dokładniej odpowiadać rzeczywistości. Powodem jest to, że zarówno deska, jak i drewno pasują do siebie w stos i mają tę samą długość. Tak więc stos paska fabrycznego jest zwykłym sześcianem, co znacznie upraszcza obliczanie jego objętości.

Ponadto w celu obliczenia pojemności sześciennej dziennika można użyć specjalnych tabel zwanych tabelami sześciennymi. Twoim zadaniem jest zmierzenie średnicy i długości kłody, po czym musisz spojrzeć na tabelę pod kątem odpowiednich wskaźników. Aby jednak uzyskać całkowitą objętość, należy zmierzyć każdy dziennik w stosie i zsumować poszczególne wartości. Z drugiej strony da to dokładny wynik.

Po zakończeniu zbioru okrągłe drewno Przede wszystkim staraj się dokładnie obliczyć jego pojemność.

Pomiar wykonywany jest w górnym nacięciu, gdzie średnica będzie nieco mniejsza. Podczas pomiaru pni o przekroju innym niż okrągły starają się mierzyć wzdłuż najwęższej sekcji, przechodząc przez środek rocznych pierścieni drewna.

Ta technika jest wykorzystywana, ponieważ pozwala nam najbardziej dokładnie oszacować, ile z jednej kłody zostanie pocięte tarcicą, która ma największą wartość w obróbce drewna. Oczywiście, cięcie zrobi je, w oparciu o średnicę górnego nacięcia.


Z tego samego powodu sekcja tułowia, gdzie różnica między większą i mniejszą średnicą cięcia jest duża, jest preferowana do odrzucenia i nieużywania w przedmiocie obrabianym. Mimo to weź tartak na drewno do górnego cięcia.

Podczas określania długości pomiary są wykonywane z dokładnością do 10 cm, podczas gdy długość jest zaokrąglana w dół. Ta dokładność wynika z faktu, że podczas wycinania kłód zwykle tworzone są dwa pliki - jeden jest wyższy, a drugi niższy. Najpierw stwórz dół, a następnie górę - po drugiej stronie. spada w tym kierunku, gdzie jego górne zakręty. Piły tworzą dolną część po stronie, w której beczka powinna spaść.

W tym przypadku górny propyl jest wykonany z drugiej strony, stojąc w kierunku przeciwnym do najbardziej prawdopodobnego upadku. Podczas kolejnego cięcia bicz jest zwykle cięty piłą w jedno cięcie, ale często błąd cięcia jest dozwolony - z tego powodu może być nieco ukośnie, z powodu tak dużego błędu.

Obliczanie według sześciennych

Zgodnie z nim możliwe jest określenie objętości każdego dziennika poprzez dokonanie pomiarów i wybranie wartości zgodnie z tabelą. W tabeli średnica pnia wynosi krok 1-2 cm, a długość kroku 10 cm. Oczywiście nie jest zbyt wygodne używanie całej tabeli stołu kubaturowego.

Ta tabela pokazuje dane dla najczęstszych średnic i długości górnego cięcia. Zazwyczaj wymagane jest policzenie objętości kłód o długości do 6 metrów. To kłody o takiej długości, które pasują do większości standardowych korpusów zwykłych, nie wyspecjalizowanych jako pojazdy do wyrębu lub do ciągnięcia przyczep do ciągników, są w rozmiarze do 6 metrów, że kłody są rozpakowywane.

Oczywiście, kiedy las jest przekazywany tartakowi, nie mówimy o żadnych „przybliżonych” obliczeniach i konieczne jest zastosowanie pełnego GOST w ostatecznej kalkulacji - w końcu są to tartaki i pieniądze leśników, którzy kochają dokładne liczenie.

Obliczanie według wzoru


Obliczanie według wzoru

V = πd²l / 4, gdzie d jest średnicą pnia w górnym cięciu, l jest długością kłody, π = 3,14 - dla naszych obliczeń większa dokładność tej stałej nie jest potrzebna.

Jest to wygodne, gdy nie ma pod ręką GOST, ale jest tylko. Przy dużej ilości pracy, nawet z trzech lub czterech samochodów, obliczenie w ten sposób zajmie dużo czasu, a ponadto technika ta nie jest znormalizowana i nie jest argumentem w sporach finansowych.

Jak obliczyć objętość dziennika w tym przypadku?

Новости

Где купить аппарат конденсаторной приварки
В современном мире приобретение необходимых для нас товаров возможно не только через розничные магазины и оптовые базы. Приобретают всё большую популярность интернет-магазины у пользователей интернета.

Сварка оптических волокон
Здравствуйте все те, кого интересует тема использования оптоволоконных кабелей, я хочу вам рассказать о такой странице как Сварка оптических волокон, где вы можете узнать последние новости в мире оптических

На сайте продают оборудование по обработке
Можно сказать с большой долей уверенности, что такая цивилизация, которую мы видим сейчас, никогда бы не достигла всех своих высот, если бы человечество некогда не научилось добывать и обрабатывать металлы.